Najczęstsze pytania o pozycjonowanie bloga, które dostaję

Autor: Justyna Zienkiewicz

}

maj 10, 2016

m

SEO

Dość często dostaję pytania związane z pozycjonowaniem bloga. Postanowiłam wyróżnić te, które się powtarzają, które padają najczęściej, abyś miał je w jednym artykule, jako swego rodzaju ściągę. 🙂

Używam wtyczki All in One SEO, czy mogę przejść na WordPress SEO by Yoast bez straty danych, które wprowadziłem?

Oczywiście. Zainstaluj wtyczkę WordPress SEO by Yoast i włącz ją. W kokpicie WordPressa pojawi Ci się zakładka SEO. Rozwiń ją i kliknij Narzędzia. Wybierz opcję Import z innych wtyczek do pozycjonowania. Wybierz odpowiednią opcję i zaznacz jeszcze Usunąć stare dane po imporcie (zalecane). Na koniec pozostało jeszcze zatwierdzenie poprzez Importuj i wyłączenie i usunięcie wtyczki All in One SEO.

zallinonenaseoyoast

Czy przy optymalizacji wpisu, we wtyczce Yoast SEO mogę użyć więcej fraz kluczowych w polu Fraza kluczowa?

Nie, w tym miejscu powinieneś użyć jednej, najważniejszej dla Ciebie i wyszukiwanej przez użytkowników frazy kluczowej. Aby sprawdzić, czy ludzie szukają informacji na dany temat, skorzystaj z narzędzia Google Keyword Planner.

pozycjonowanie bloga

Jak zmienić link wychodzący na nofollow? Co to znaczy nofollow?

nofollow – to atrybut w kodzie html, który daje robotom Google wskazówkę – „podążaj, nie zabieraj jakiejś części mocy z mojego bloga”.

dofollow – to atrybut domyślny w kodzie html, który daje robotom wskazówkę – „podążaj, zabierz pewną część mocy z mojego bloga”

Warto brać to pod uwagę, gdy linkujemy do wielu stron (tworząc np. zestawienia najciekawszych treści z danego tematu, najciekawszych wpisów z blogów). Jeśli robimy to masowo (np. kilka, kilkanaście linków we wpisach, możemy też „ustawić”, aby linki wychodzące miały automatycznie taki atrybut, używając wtyczki Noffolow for external link.

Jak to jednak zrobić ręcznie? To bardzo proste!

Przełącz się z edytora wizualnego na tekstowy. Odszukaj tam swój link, który będzie zaczynał się od znacznika <a-href> i zamykał </a>. Po zamknięciu cudzysłowu z linkiem, dodaj ref=”nofollow”. Zobacz na przykładzie poniżej.

relnofollow

Czy da się raz wypozycjonować bloga?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że pozycjonowanie to proces. To, gdzie znajdzie się Twój blog zależy od wielu czynników. Część ze wskazówek Google publikuje w zaleceniach dla webmasterów, większość jednak nie jest znana.

To, że Twój blog jest dzisiaj często klikany w wynikach wyszukiwania nie oznacza, że taki będzie zawsze. Pamiętaj, że ktoś inny może Cię „przeskoczyć”, jeśli np. przestaniesz pisać na bardzo długo albo zostaniesz z jakiegoś powodu ukarany przez Google. Owszem, może być tak, że nawet po wielu latach niedodawania nowych treści, blog będzie mocno „siedział” w wynikach wyszukiwania, ale liczba wejść z Google może się zmniejszać.

Nie da się więc raz wypozycjonować bloga.

Jak dodawać prawidłowy opis alt do zdjęć na blogu?

Warto, aby zdjęcia i obrazki, które zamieszczasz na blogu miały atrybut alt. To informacja dla robota Googla co „znajduje się” na danym zdjęciu, w jaki sposób obrazek jest powiązany z poruszaną tematyką. Warto więc dodać atrybut alt do zdjęć. W WordPressie atrybut alt ustawisz przy dodawaniu nowych zdjęć albo przy ich edycji. Wypełnij po prostu pole Alternatywny tekst.

Jakich słów użyć? Dobrze, żeby atrybut alt zawierał słowo kluczowe, określające to, co obrazek przedstawia. Możesz też dodać inne słowa, aby całość alternatywnego opisu miała sens.

alt

Masz więcej pytań? Zostaw je w komentarzu – chętnie odpowiem! 🙂

justyna zienkiewicz freelancer seo

Justyna Zienkiewicz – jestem freelancerką SEO z 14-letnim doświadczeniem w pozycjonowaniu stron. Pomogę Ci zrozumieć, jak działa wyszukiwarka Google i jak pozycjonować swoją stronę. Chcesz zadać mi pytanie?
Zapraszam do kontaktu

Przeczytaj też:

Skomentuj

5 komentarzy

 1. Hubert Oleszczuk

  Mnie od zawsze najbardziej interesowało jak pozyskiwać linki prowadzące do bloga, bo w większości materiałów które przerabiałem byłą cała masa treści o optymalizacji. Natomiast linkowanie było traktowane po macoszemu.

  Odpowiedz
  • Justyna Zienkiewicz

   U mnie w kursie jest cały moduł o link buildingu 🙂 Każdy może mieć inne techniki, którymi nie będzie chciał się podzielić, bo przecież konkurencja… 🙂

   Odpowiedz
 2. Magdalena Bród

  Podoba mi się 🙂 Może jeden wpis przerodzi się w cykl? 🙂

  Odpowiedz
 3. SpeedT

  Wiele moich pytań dotyczących pozycjonowania bloga zostało tutaj rozwianych. Teraz czuję się bardziej pewny w działaniach na mojej stronie

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *