Blog firmowy – czy warto go mieć?

Autor: Justyna Zienkiewicz

}

gru 1, 2015

Dziś, w ramach „Wtorków z blogiem” wpis nieco odmienny, bo skierowany do osób, które mają swoje biznesy – sklepy internetowe, strony firmowe. Zwykle od nich wychodzi się z pomysłem stworzenia bloga firmowego. Zwykle, bo tendencja może być też zupełnie odwrotna – bloger, w miarę rozwoju bloga poświęconemu danemu tematowi z czasem dochodzi do wniosku, że przydałby się sklep internetowy lub strona z usługą. Doskonałym przykładem jest tutaj blog i sklep Agnieszki Skupieńskiej z przepisami na drinki i akcesoriami do drinków – sklep.2drink.pl. Porozmawiajmy o zaletach posiadania bloga firmowego. I wadach, bo też są.

Blog firmowy to świetna wizytówka firmy

Piszesz na dany temat, robisz to w sposób ciekawy i wyczerpujący. Taki, że czytelnik po lekturze nie ma więcej pytań. Najpewniej pomyśli sobie – „ten ktoś zna się na rzeczy”, skoro tak, to jego produkty też są takie. Wartościowe. Pełnowartościowe.

Blog firmowy może pokazać internetowemu światu, że jesteś ekspertem. Komu zaufają? Tobie, czy sklepowi bez bloga, który ma ładniejszy layout, ale zakładka „O nas” zaczyna się od słów: „dbając o najwyższą jakość naszych usług dostarczamy naszym klientom…”, wszystko, tylko nie wartościową, merytoryczną treść.

Blog firmowy to świetny dopalacz SEO

Szukasz sposobu na zwiększenie ruchu na stronie, a jesteś przy tym cierpliwy? Stwórz bloga firmowego i pisz. Dostarczaj regularną treść, a dasz Google’owi sygnał, że dbasz o stronę, aktualizujesz ją. Jeśli treści będą dobrze zoptymalizowane, ściągniesz ruch z wyszukiwarki. Jeśli do tego będą ciekawe i użyteczne, ściągniesz jeszcze więcej ruchu, bo ludzie będą dzielić się linkami do wpisów – na Facebooku, Twitterze, na swoich stronach, w e-mailach.

Blog firmowy cały czas procentuje – ruch z niego się zwiększa

Raz, porządnie napisany artykuł zgarnia ruch na stronę przez długi, długi czas. Czasem jeden wpis będzie generował kilka procent całego ruchu strony. Dużo artykułów = stały ruch razy tyle, ile artykułów stworzyłeś. Pisząc bloga, karmisz wyszukiwarkę nowymi treściami.

Pisząc bloga firmowego, sprzedajesz

Pomyśl tylko – masz sklep ogrodniczy – doniczki, ziemia, nasiona, akcesoria ogrodnicze i tworzysz wpis, jak stworzyć warzywniak na balkonie, krok po kroku. Przy każdym z nich podajesz przykłady rekomendowanych produktów nie skąd inąd, jak z Twojego sklepu. Prawdopodobieństwo, że koszyk zakupowy wypełni się po brzegi wzrasta – bo dałeś wiedzę i potrzebne produkty w jednym miejscu.

Na blogu firmowym możesz więcej

Niż w sklepie internetowym na stronie głównej – bo może nie być miejsca. Niż w poście na Facebooku – bo ten zaraz się zakopie w newsfeedzie. Na blogu możesz stworzyć infografikę, dodać raport, odnieść się do innego raportu, zrobić wywiad z ekspertem (np. panem Jasiem ogrodnikiem, który zna się na warzywach najlepiej na świecie). Możesz dodać post wyliczankę i post typu ever green. Wreszcie możesz poluzować krawat i dodać relację z wyjazdu na targi z Twojej branży, czy imprezy firmowej.

Wady?

Jedna albo dwie. Musisz pisać. Nie może być tak, że raz dodasz 20 artykułów i już. Treści powinny pojawiać się regularnie – skoro przyzwyczaisz do nich klientów, to roboty wyszukiwarki też. Druga – treści muszą być unikalne w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie informacje prasowe, nie skopiowane od sąsiada – Twoje.

Są wśród Was osoby, które mają własne biznesy, sklepy internetowe. Czy macie blogi firmowe albo czy proponujecie je swoim klientom?

justyna zienkiewicz freelancer seo

Justyna Zienkiewicz – jestem freelancerką SEO z 14-letnim doświadczeniem w pozycjonowaniu stron. Pomogę Ci zrozumieć, jak działa wyszukiwarka Google i jak pozycjonować swoją stronę. Chcesz zadać mi pytanie?
Zapraszam do kontaktu

Przeczytaj też:

Skomentuj

5 komentarzy

 1. Aleksandra Żyłkowska

  Ważne jest to, żeby podejść do tego z odpowiednim zaangażowaniem i z dobrym planem. Jeśli firma tego nie robi, to bardzo szybko kończy się jej przygoda z blogowaniem w firmie. 🙂 Nie ma tematu biznesowego, o którym nie można w ciekawy sposób blogować. Ostatnio na jednym ze szkoleń w mojej firmie padło pytanie o koncepcję dla firmy produkującej konstrukcje metalowe… 🙂

  Odpowiedz
 2. Andrzej Kidaj - blog.ad3.eu

  Konieczność pisania to niestety problem nie do przeskoczenia dla wielu ludzi. Co ciekawe, wielu przedsiebiorców nie napisało ani jednego sensownego zdania od matury!

  Odpowiedz
  • Aleksandra Żyłkowska

   Od czego są profesjonalni copywriterzy lub agencje specjalizujące się w tworzeniu treści i prowadzeniu blogów. 🙂

   Odpowiedz
 3. moneygrabbing

  Prowadzenie blogu firmowego najlepiej oddać na „zewnątrz” i poddać jakiejś strategi np wypromowanie produktu, poprawę wizerunku marki czy w ogóle wypromowanie marki za pośrednictwem blogu.

  Odpowiedz
 4. Janusz Kamiński

  Wszystko zależy od grupy docelowej i produktów oraz usług.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *