Wpadł mi dzisiaj do głowy pomysł, powiązany nieco z tym, jakie koszty może/musi ponieść freelancer, który urządza swoje biuro w domu. Kiedyś na wpis tego typu trafiłam u Marii z Mamy Gadżety, stwierdziłam więc, że skoro dla dziecka można urządzić pokój, wypełniając wózek z Ikei, to dlaczego by na klopsiki z żurawiną nie miał się wybrać freelancer. Przyjęłam jednak nieco inne warianty cenowe, wychodząc z założenia, że startujący mogą mieć ograniczony budżet. Spróbujemy więc dobrać coś, co stworzy miejsce pracy w domu za 300, 500 i 1000 zł.

Miejsce pracy dla freelancera za 300 zł – Ikea

Biuro dla freelancera za 300 zł

Najtańszą opcją na zmontowanie w miarę wygodnego biurka jest blat LINNMON za 39 zł i 4 nogi ADILS, 10 zł każda. Blat ma 100 cm i spokojnie zmieści się na nim laptop i parę drobiazgów – mam blat właśnie tej długości i sprawdzał się do momentu, aż nie podłączyłam ponad 20-calowego monitora – teraz przydałby się dłuższy. Zaletą tego “zestawu biurkowego” jest to, że możesz wybrać kolor blatu oraz nogi – jeśli chcesz, każda może być w innym kolorze. 😉 Miejsca pracy freelancera nie byłoby bez krzesła, chociaż są tacy, którzy pracują na stojąco, co jednak wymaga dostosowania blatu. Testowałam sporo krzeseł z Ikei, od tych najtańszych, do najdroższych i dochodzę do wniosku, że najtańszego nie ma co kupować – jest po prostu niewygodne i jeśli chcesz pracować, a nie narzekać na ból pleców, to odpuść sobie. Do zestawu wybrałam obrotowe krzesło FINGAL za 139 zł – miałam je w poprzedniej pracy – stosunkowo wygodne i ma podłokietniki, co zadecydowało ostatecznie o wyborze. Fajnie, jeśli na biurku znajdzie się lampka – czasem potrzebne jest dodatkowe źródło światła. Wybrałam najtańszą lampkę KVART za 29,99 zł. Zostało jeszcze ok. 50 zł z budżetu, więc dorzuciłam do zestawu tablicę korkową VÄGGIS za 19,99 zł, która prędzej czy później Ci się przyda, pojemnik na długopisy DOKUMENT za 7,99 zł oraz kosz na śmieci z tej samej serii za 15,99 zł. Całość to 291,96 zł.

Miejsce pracy dla freelancera za 500 zł – Ikea

Biuro dla freelancera za 500 zl

Mając 200 zł więcej niż poprzednio można trochę bardziej “poszaleć”, jeśli chodzi o wyposażenie miejsca pracy freelancera, lepiej jednak nie decydować się na super kosz na śmieci czy wypasiony organizer (choć ten też jest ważny), ale zainwestować w lepsze krzesło. Plecy Ci za to podziękują. W biurze w domu mam krzesło MALKOLM za 299 zł i myślę, że to dobry stosunek jakości do ceny. Niestety w tym wypadku nie poszalejemy już zbytnio z resztą. Proponuję więc blat LINNMON, tylko o długości 120 cm za 59 zł, nogi ADILS za 10 zł każda. Do zestawu dorzuciłabym jeszcze lampę biurkową TERTIAL za 39 zł, którą uwielbiam. Mocuje się ją do blatu, przez co zajmuje mało miejsca, można ją dowolnie regulować, przekręcać itd. Do tego organizer z serii DOKUMENT za 29,99 zł. I jeszcze tablica korkowa VÄGGIS za 19,99 i pojemnik na długopisy z poprzedniego zestawu za 7,99 zł, no i kosz na śmieci – najtańszy FNISS za 4 zł, ale daje radę. Całość za 498,97 zł.

Miejsce pracy dla freelancera za 1000 zł – Ikea

Biuro za 1000 zl

Z 1000 zł można już trochę bardziej poszaleć, wybierając oczywiście lepsze krzesło. 😉 Będę się przy tym upierać, bo uważam, że to jedno z Twoich najlepszych kumpli, jeśli pracujesz na siedząco. Wybór padł na Markus za 499 zł. Do tego narożne biurko LINNMON (chyba lubię tę serię ;)) z nogami, za 199 zł – wymiary 120×120 cm spokojnie pomieszczą i dodatkowy monitor, i organizer, i duży kubek z kawą. 😉 Do tego regulowana lampa biurkowa FORSÅ za 59,99 zł, organizer RISSLA za 39,99 zł, do tego kosz na śmieci i segregator też z RISSLA za 39,99 zł każde oraz tablica magnetyczna/do pisania LUNS za 79,99 zł, maskownica do kabli SIGNUM za 19,99 zł. Całość za 977,94 zł. Co dokupiłbyś, za resztę pozostałą do 1000?

Tak naprawdę Twoim miejscem pracy może być i Twoje łóżko i stół w kuchni i jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie musisz inwestować ani złotówki. Oczywiście wybrane przeze mnie meble i akcesoria to kwestia gustu – nie każdemu musi się podobać obrotowe, masywne i ciężkie krzesło, Tobie też nie – zawsze możesz zdecydować się na lżejsze, ładniejsze i pewnie tak samo wygodne.

Przeczytaj poprzedni wpis:
5 powodów, dla których freelancer powinien uczestniczyć w spotkaniach branżowych

Przez dwa ostatnie dni byłam uczestnikiem WordCamp Polska - największej, ogólnopolskiej, corocznej konferencji poświęconej WordPressowi - najpopularniejszemu CMS-owi, na którym...

Zamknij