Grafika na bloga? Przydatne narzędzia, których używam

Autor: Justyna Zienkiewicz

}

gru 8, 2015

Od czasu do czasu zdarza mi się stworzyć jakąś grafikę, czy to na bloga, czy też na fanpage 8razy5 czy też firmowego. Czasem potrzebuję też po prostu na szybko zrobić coś z fotkami – kolaż, przycięcie, nadanie ciekawego efektu. Czasem zdarza mi się też przygotować infografikę. Kiedyś korzystałam z desktopowych programów graficznych. Trochę ogarnęłam Photoshopa, nigdy nie przekonałam się do GIMP-a. Dziś mam wszystko online.

Jak zrobić grafiki na bloga i fanpage?

Moja odpowiedź to canva.com. Odkryłam to narzędzie już dość dawno temu i od razu pokochałam. Jeśli chcę zrobić cover photo na Facebooka – używam Canvy. Jeśli chcę zrobić grafikę do posta – używam Canvy. Wreszcie, jeśli chcę zrobić dowolnych rozmiarów grafikę, to też używam Canvy. Program ma wymiary konkretnych typów grafik najpopularniejszych serwisów społecznościowych, możesz też stworzyć swoje wymiary. Jednym kliknięciem zmniejszysz zdjęcie, nadasz mu ciekawy filtr, dodasz napis, element graficzny. Wszystko możesz zapisać w popularnych graficznych formatach i PDF. Masz możliwość uploadowania swoich grafik. Używam programu w wersji darmowej i w zupełności mi wystarcza.

canva

Prosta obróbka zdjęć – program online

Długo szukałam czegoś, co będzie podobne do Photoshopa i będzie dostępne online. Przekopałam milion programów, aż trafiłam na pixlr.com. Dostępny tam Editor pozwala mi na przycięcie zdjęcia, usunięcie niepotrzebnych elementów, precyzyjne wykadrowanie itd. Prosty, działający w przeglądarce. Świetny. Dostępny tutaj: https://pixlr.com/editor/.

pixlr editor

Tworzenie kolaży ze zdjęć online

Po sąsiedzku Pixlr Editor jest Pixlr Express, który pozwala na szybkie tworzenie kolaży. Używam go głównie do tego. Mogę stworzyć dowolny kolaż z dowolnych zdjęć, które jeszcze mogę trochę podkręcić, stosując odpowiedni filtr. Wszystko zajmuje dosłownie chwilę.

pixlr express

Jak zrobić infografikę – polecane programy

Infografiki są modne – tworzą je wszyscy – od marketerów, przez blogerów, po prelegentów różnej maści. Dzięki nim w fajny sposób można przedstawić treść. Zdarzyło mi się zrobić kilka z nich, m.in. tę dotyczącą zmian w prawie konsumenckim. Użyłam do tego programu Piktochart. Do podstawowych infografik wystarczy wersja darmowa, jeśli potrzebujesz czegoś bardziej rozbudowanego, kup wersję Lite – 15$ lub Pro 29$/miesiąc. Ja potrzebowałam zwykle dostępu właśnie na 30 dni i potrafiłam w tym czasie zrobić kilka infografik. Infografiki możesz tworzyć również w Canvie.

piktochart

justyna zienkiewicz freelancer seo

Justyna Zienkiewicz – jestem freelancerką SEO z 14-letnim doświadczeniem w pozycjonowaniu stron. Pomogę Ci zrozumieć, jak działa wyszukiwarka Google i jak pozycjonować swoją stronę. Chcesz zadać mi pytanie?
Zapraszam do kontaktu

Przeczytaj też:

Skomentuj

5 komentarzy

 1. Agnieszka Skupieńska

  Canva jest świetna, nie wiem jak mogłam żyć bez tego programu 😉 Narzędzia do infografik nie znałam, więc zapisuję do linków – dzięki!

  Odpowiedz
 2. Alicja

  Piktochart znam, rzeczywiście wersja darmowa wystarczy. Za Canvę piękne dzięki, właśnie wczoraj na mojej liście zadań znalazł się punkt „Co za Photoshopa” 😉

  Odpowiedz
   • Alicja

    Będę próbować. Dzięki 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *