Dlaczego nie możesz wypozycjonować swojego bloga?

Autor: Justyna Zienkiewicz

}

kwi 10, 2017

m

SEO

Najkrótsza odpowiedź – bo się nie da. Zawsze, kiedy czytam wpisy w sieci na temat, tego, że ktoś chce wypozycjonować swój sklep, stronę firmową, bloga, to się uśmiecham. Nie da się wypozycjonować bloga, bo to proces, który musi trwać. Pozycje w wyszukiwarce zależne są od wielu czynników, dziś napiszę Ci od jakich.

Co wpływa na pozycje w wyszukiwarce Google?

Dynamika. Zarówno na stronie, jak i otoczenie strony. Aktualizowana strona, w tym wypadku blog, będzie lepiej odbierana przez roboty Google’a, niż blog, który leży dawno (np. kilka lat) zapomniany i nic się na nim nie dzieje. Pisząc otoczenie, mam na myśli środowisko, które wpływa na pozycję bloga w wyszukiwarce – czytelników, linki prowadzące do bloga, na które możesz pracować samodzielnie, ale możesz je też zdobyć dzięki społeczności.

Czynniki techniczne – odpowiednia optymalizacja bloga i jego treści pod kątem widoczności i atrakcyjności dla robotów wyszukiwarek. Przy blogu to szczególnie istotne, zwłaszcza, że tworzysz, a przynajmniej powinieneś tam tworzyć nowe treści. O optymalizacji treści pisałam we wpisie o konfiguracji wtyczki WordPress SEO by Yoast.

Nie da się więc wypozycjonować bloga raz na zawsze. Wokół masz konkurencję, która działa, pisze, publikuje, zdobywa linki, więc Ty też musisz. Google nie ustawia pozycji bloga w wyszukiwarce raz na zawsze. Gdyby tak było, nowe strony nie miałyby szans, żeby się przebić, a przecież tak nie jest.

Bloga możesz natomiast pozycjonować, ale pamiętaj, że to proces. Przestaniesz pisać, przestaniesz zdobywać linki, będzie Cię czytało coraz mniej osób trafiających do Ciebie z Google. Dlatego działaj, walcz o kolejne sesje z bezpłatnych wyników wyszukiwania pisząc, optymalizując, zdobywając linki.

justyna zienkiewicz freelancer seo

Justyna Zienkiewicz – jestem freelancerką SEO z 14-letnim doświadczeniem w pozycjonowaniu stron. Pomogę Ci zrozumieć, jak działa wyszukiwarka Google i jak pozycjonować swoją stronę. Chcesz zadać mi pytanie?
Zapraszam do kontaktu

Przeczytaj też:

Skomentuj

13 komentarzy

 1. klubautora-itkgraf

  Pozycjonowanie to wbrew pozorom ciekawe zajęcie. I jest dokładnie tak jak mówisz – to ciągły proces. Algorytmy się ciągle zmieniają, otoczenie też się zmienia i trzeba być elastycznym. Albo działamy albo przepadamy

  Odpowiedz
 2. Michał

  Właśnie dziś świętuje swoje sukcesy 🙂 dobijam do 20k UU/mc. 85{43daf1f0b37dba3142672d146843232e9c6991bee826e582edc42d7cd8121827} ruchu na moim blogu pochodzi z organica. SEO ma moc!

  Odpowiedz
  • Justyna Zienkiewicz

   Z jednej strony to dobrze – gratulacje, z drugiej zawsze powtarzam – dywersyfikacja źródeł ruchu jest ważna, żeby nie polegać tylko na jednym. Co w momencie, gdy przyjdzie jakaś duża aktualizacja algorytmu i zetnie Ci np. połowę ruchu?

   Odpowiedz
   • Michał

    🙂 dbam o pozostałe kanały – social, buduje bazę mailingową i tak dalej 🙂 poza tym kolejne artykuł też powstają z myślą o SEO.
    Poza tym Google nie koniecznie działa tak, że pojawi się duża zmiana algorytmu to „ktoś traci” – tracą Ci którzy próbują oszukiwać algorytmy wcześniej. Dobre treści się zawsze obronią 🙂

    Odpowiedz
 3. Aleksandra

  Dzięki za przydatny wpis. Mam jednak pytanie: Co myślisz o wpisywaniu bloga na listę tak zwanych katalogów blogowych? Ma to rację bytu czy też nie?

  Odpowiedz
 4. Katka na prowincji

  Pięć lat temu napisałam trzy wpisy na bloga i… porzuciłam blogowanie, bo myślałam, że pies z kulawą nogą nie zagląda na mojego bloga. Jakie było moje zdziwienie, gdy po pięciu latach się zalogowałam i zobaczyłam , że mam niezłe statystyki, a nawet komentarze. Blog wypozycjonował się o dziwo sam. Pełna nadziei postanowiłam kontynuować pisanie, ale niefortunnie zmieniłam nazwę strony i całe wypozycjonowanie diabli wzięli. Dziś statystyki nabijam sobie chyba tylko ja sama 🙂

  Odpowiedz
 5. Janusz Kamiński

  Gdyby wrócić do 1997 roku, to linków z katalogów wystarczyłoby 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *