Prowadzę działalność gospodarczą już kilka lat i właściwie co roku jestem bogatsza o nowe doświadczenia, wraz z problemami czy sytuacjami, które trzeba rozwiązać. Na przestrzeni tego czasu zebrałam kilka “złotych rad” dla tych, którzy chcą założyć własną firmę. Czasem praktycznych, czasem takich bardziej “ludzkich”. Warto to zrobić od razu, żeby potem nie biegać, nie dzwonić, nie martwić się.

Załóż sobie profil zaufany

Bardzo fajną sprawą jest założenie profilu zaufanego. Jeśli masz go jeszcze przed założeniem firmy, to wniosek CEIDG-1 wyślesz i potwierdzisz przez internet, bez wizyty w urzędzie. W innym wypadku, wniosek możesz wysłać elektronicznie i się pofatygować z dowodem osobistym. Profil zaufany jest nieco podobny do podpisu elektronicznego – posiadając go mamy co prawda mniejsze możliwości, ale jednak – możemy np. modyfikować PKD, zmienić adres siedziby firmy. O tym, co jeszcze daje profil zaufany przeczytasz tutaj. Założenie profilu wiąże się z wypełnieniem wniosku i jednorazową wizytą potwierdzającą tożsamość – ja to zrobiłam w skarbówce.

NIP europejski

Niby nie jest Ci potrzebny, bo zakładasz firmę i chcesz działać tylko na terenie kraju, ale np. masz bloga z podpiętym Google Adsense i musisz im wystawić fakturę. Bez NIP-u europejskiego tego nie zrobisz. Odpowiednią deklarację na VAT UE złóż z innymi formularzami przy zakładaniu działalności. Będziesz mieć to z głowy.

Dowiedz się, co załatwisz w swoim ZUS-ie

A co w innym mieście. Wydawać by się mogło, że prowadząc firmę w Nowej Rudzie, tylko w ZUS-ie tutaj mogę załatwić wiele spraw. Tymczasem część z nich mogę spokojnie załatwić we Wrocławiu, czy w każdym innym mieście. Nie wiedziałam o tym i ze dwa razy przejechałam się do siebie, mimo że przebywałam akurat we Wrocławiu i do ZUS-u miałam 2 kilometry.

Dowiedz się, jak wysyłane są Twoje dokumenty do US

Kilka miesięcy temu zmieniłam księgową. Wcześniejsza wysyłała co miesiąc wszystkie deklaracje tradycyjną pocztą. Nowa robi to przez internet kilkoma kliknięciami. Spytasz, co za różnica? Na przykład taka, że nie muszę się spinać z dostarczaniem jej faktur. Jest 19, do jutra muszę być rozliczona i zapłacić dochodowy i właśnie dopiero dzisiaj przyniosłam faktury, bo trochę spraw po drodze mi się nagromadziło. Gdyby wysyłała dokumenty pocztą tradycyjną, to te mogłyby nie dotrzeć na czas. Tutaj wiem, że mogę sobie pozwolić na pewien luz.

Upoważnienia na poczcie

Warto to zrobić, bo nie zawsze będziesz mógł odebrać przesyłkę osobiście. Może to być umowa, może jakiś inny firmowy dokument. Zrobienie tego teraz, oszczędzi Ci czas później.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Blogerze, dlaczego Ci nie zapłacę?

Szukałam aktualnych badań dotyczących liczb blogów w Polsce, ale nie znalazłam. Wiem jednak, że jest ich od cholery. Od cholery...

Zamknij