Dziś odchodzimy od technicznego spojrzenia na bloga – prawdopodobnie już udało Ci się go postawić, może nawet wybrałeś fajny szablon – nie pozostaje nic innego, jak zacząć pisać. Miałam kilka blogów, które prowadziłam z mniejszym lub większym zaangażowaniem, dzięki czemu dziś wiem, jakich błędów nie popełniać, a jakie popełniałam lub dostrzegałam u innych, zwłaszcza początkujących. Dziś opowiem Ci o kilku.

Błędy w blogowaniu, które są często popełniane

Jaki szablon, jaki szablon, jaki szablon

Wspominałam już o tym, przy okazji wpisu dotyczącego wyboru szablonu na bloga. Jeśli już go postawisz, to tak naprawdę na początku może wystarczyć Ci domyślny szablon WordPressa. Twenty Fifteen jest naprawdę niezły, w dodatku responsywny. Kilka razy miałam tak, że wybierałam szablon bardzo długo, a blog świecił pustkami. Bo niby kiedy miałam tam pisać, skoro przeglądałam setki szablonów?

Skoro jemu się udało, to mi też się uda

Krótko o kopiowaniu pomysłów. Czytasz jakiegoś znanego blogera, który wpadł na pomysł jakiejś serii i twierdzisz, że przecież możesz zrobić taką samą, tylko lepszą. To ma Ci dostarczyć czytelników. Nie dostarcza, może poza falą hejtu czytelników bloga, którego pomysł skopiowałeś.

Kopiuj/wklej

Przydałoby się zapełnić bloga jakimiś treściami, ale przecież nie masz weny. Nie zaszkodzi skopiować paru tekstów od innych. Tak na żywca. No szkodzi – i im, i Tobie (naruszenie praw autorskich, zduplikowana treść itd.). Pod żadnym pozorem.

Mam 3 wpisy, proponuję współpracę

3 wpisy na krzyż. Zakładka współpraca przy zerowym ruchu na blogu właściwie nie ma sensu. Kiedy możesz liczyć na propozycje? Pół roku, do roku blogowania. Pod warunkiem, że nie publikujesz jednego wpisu w miesiącu. Inną sprawą jest też proszenie firm o przesłanie produktów do testów, mając na myśli produkty mówię np. o próbkach kosmetyków, ubraniach, długopisach, koszulkach itd.

Pisanie o wszystkim, pisanie codziennie, ale bez sensu

“Dziś zjadłam na obiad owsiankę, potem poszłam do pracy, byłam na zakupach, kupiłam szczoteczkę do zębów” – pisanie o wszystkim nie jest zbyt dobre, zwłaszcza, jeśli Twój blog jest tematyczny. Nie zapychaj też bloga słabej jakości treściami pisanymi na kolanie. Już lepiej, żebyś nie pisał, niż masz dać czytelnikowi gniota.

Pisanie zbyt rzadko

Jeśli będziesz pisać raz na miesiąc, nie licz na to, że zdobędziesz stałych czytelników. Zapomną o Tobie.

Cześć, zapraszam na mojego bloga

Skaczesz po różnych blogach i zostawiasz tego typu komentarze, nie wgłębiając się w treść wpisów, rzucając linkami na prawo i lewo? To tylko zniechęci potencjalnych czytelników i właścicieli blogów, na których zostawiasz takie komentarze. Jeśli dodajesz linka w komentarzu, to niech on w jakiś sposób rozwija Twoją myśl i to, co chciał przekazać autor.

Jakie błędy Ty dostrzegasz albo jakie popełniałeś lub popełniasz? Zapraszam do dyskusji!

Chcesz mieć więcej wejść z Google na swoim blogu? Startuję z kursem Pozycjonowania bloga krok po kroku – możesz zapisać się, klikając w banner poniżej (przekieruje Cię do strony zapisu).

 

banner_kurs

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Freelancer po godzinach…łazi po górach

Ostatnio jest tu mniej treści, niż zwykle, ale spokojnie - nie zamierzam porzucać bloga ;). Zamierzam za to częściej porzucać...

Zamknij